Rehber

Terim Açıklama
Add Funds Nedir ? PTC sitelerinde ref kiralamak, üyelik yükseltmek gibi işlemler için Purchase Balance denilen bölüme para aktarmamız gerekiyor. Bu işlemi "Add Funds" menüsünden yapıyoruz.
Admin Nedir ? Administrator yani Türkçe karşılığı "Yönetici" demektir. Siteyi kurup yöneten kişilere hitaben kullanıyoruz bu terimi.
Adprize Nedir ? Neobux'a özel bir kazanç oyunu. Her reklam izlediğimizde üç adet Adprize tıklama hakkı veriliyor. Adprize tıklamalarından piyango isabet edebiliyor. 0,25$ den 50$'a varıncaya kadar günlük bir çok para ödülü dağıtılıyor. Kazanma ihtimali Grid oyunundan daha yüksek. 
Advertise Nedir ? Reklam veren sayfasıdır. Bu sayfayı kullanarak sizde belli ücretler karşılığında siteye reklam verebilirsiniz.
Aktivasyon Nedir ? Eğer siteye üye olduktan sonra "Confirm Activation" diye bir uyarı veriyorsa üyelik işleminizi tamamlamak için kayıt olduğunuz E-Mail adresinize bir şifre gönderdiğini ve bu şifreyi ilgili kutucuğa yazıp üyeliğinizi tamamlamanızı istiyor demektir. Bu işlemi tüm PTC siteleri istemiyor bazıları istiyor.
AVG Nedir ? Average yani Türkçesi ortalama demektir. Reflerinizin günlük ortalama tıklama sayısına AVG diyoruz. PTC sitelerinde alışkın olduğumuz bir nevi istatistik terimidir.. Mesela NeoBux'ta hergün düzenli tıklayan bir standart üyenin AVG'si 4'dür. Yani günde 4 reklama tıklıyor demektir.
Banner Nedir ? Web sitelerinde genelde dikdörtgen şekilde yayınlanan reklamlara verilen addır. PTC sitesine üyeyseniz sistem size özel banner oluşturur siz bu banneri web sitelerinde, forumlarda paylaşabilirsiniz. Sizin bannerinize tıklayarak siteye üye olan kullanıcılar sizin referansınız ile üye olmuş olurlar.
Captcha Nedir ? Bir siteye üye olurken ya da giriş yaparken form doldurduğunuzda en sonda eğiş büğüş harfler görürüz ve bu harfleri yandaki kutucuğa yazmamız istenir. İşte buna captcha deniyor. Bunların kullanılış amacı ise çeşitli kötü niyetli otomatik işleyen programları engellemek. Kısacası bu kodları kutucuğa yazarak gerçekten insan olup olmadığımızı kanıtamış oluyoruz.
Cashback Nedir ? Cashback sistemine üye bir online mağazadan alışveriş yaptığınızda belli bir oranda para dönüşü sağlarsınız. Ayrıca yine online mağazalar için çeşitli indirim kuponları da edinebilirsiniz bu Cashback sitelerinde.
Cashout Nedir ? Payout, Withdraw, Cashout bu üç terimde PTC sitelerinde para çekmek anlamına geliyor. Yani bakiyenizde biriken paraları talep etmek için bu menüleri kullanıyoruz.
Direkt Ref Nedir ? Sizin referansınız ile siteye üye olan kullanıcılar, sitede yaptıkları faaliyetler ile size komisyon kazandırırlar. Referans linkiniz veya web sitenize yerleştireceğiniz bir banner ile direkt ref toplayabilirsiniz ya da yakın arkadaş çevrenizi, akrabalarınızı sisteme üye yaparak refiniz olmalarını sağlayabilirsiniz.
Elit Site Nedir ? 2 yılı aşkın süre faaliyet gösteren ve ödemeler konusunda büyük problem yaşamamış siteleri elit site listesine alıyoruz.
Fixed Advertisements Nedir ? Reflerden gelir elde edebilmek için günlük sabit olarak verilen reklamlara verilen isimdir. Eğer siz bu reklamlara tıklamazsanız o gün reflerinizin tıklamalarından komisyon elde edemezsiniz. Bu sistem sitenin hergün ziyaret edilmesi, aktif kalması amacı ile oluşturulmuştur.
GPT Nedir ? Verilen görevleri yerine getirerek kazanç sağlayabileceğiniz sistem. (Örneğin bir siteye üye olmak, facebook sayfasını beğenmek vs.. gibi)
Grid Nedir ? Hemen hemen tüm PTC sitelerinde yer alan ödüllü bir oyun. Mantık olarak çocukken oynadığımız Amiral Battı adlı oyuna benziyor. Küçük kutucuklara bölünmüş bir fotoğraf var ve bize günlük belli bir adet tıklama hakkı veriliyor. Bu kutucukların bazılarında para ödülü saklı biz ise onları bulmaya çalışıyoruz. Çoğu tıklayış karavana. Nadiren ödül çıkıyor o yüzden çok zaman harcamamakta fayda var.
Image Verification Nedir ? Tıpkı Captcha gibi buda site sahiplerinin kötü niyetli otomatik işleyen programlara karşı bir önlem. Tek farkı gördüğünüz harfleri yazmak yerine resimleri seçmek. Örneğin "CAT" yazıyorsa İngilizcede cat kedi demek olduğu için kedi resmini seçiyoruz. Ya da farklı olanı seçiyoruz mesela beş tane resmin içinden bir tanesi baş aşağı duruyorsa o baş aşağı duranı tıklıyoruz.
Instant Payments Nedir ? Türkçesi Anında Ödemeler demektir. Yani siz ödeme talep ettiğiniz anda site admini tarafından onaya gerek olmadan sistem otomatikman paranızı PayPal'a veya hangi şekilde talep ettiyseniz oraya gönderir.
İzleme Zorunluluğu Nedir ? Bazı siteler tıkladığınız reklamın süresi bitesiye kadar başka sayfaya bakmanızı istemezler. Eğer başka sayfaya odaklanırsanız süre durur, imleç ile tekrar sayfanın üzerine tıkladığınızda süre devam etmeye başlar. Bu durum aynı anda bir kaç PTC sitesini kullanmaya engel olduğu için izleme zorunluluğu olan sitelerden kullanıcılar çabuk sıkılıp bırakırlar.
Kiralık Ref Nedir ? PTC sitelerine belli bir ücret ödeyerek kiraladığınız üyelerdir. Bu üyelerin tıkladıkları reklamlardan komisyon kazanırsınız, üyelerin kimlikleri belli değildir, numaralandırılmış olarak görürsünüz. Gerçek insan olmadıkları bot oldukları iddia edilmektedir
Legit Site Nedir ? Şu anda ödemeleri düzenli yapan fakat ilerki zamanlarda akıbeti garanti olmayan siteleri bu listeye alıyoruz.
Login Nedir ? Siteye giriş yapmak için bu sayfayı kullanıyoruz.
Main Balance Nedir ? Biriktirdiğiniz kazancın yansıtıldığı ana hesabınızdır. Burada biriken parayı minumum ödeme limitine ulaştıysanız çekebilirsiniz. Ya da Purchase Balance'a aktararak ref kiralamak ya da üyelik yükseltmek için kullanabilirsiniz.
My Account Nedir ? Hesabınızla ilgili ayarları yapabileceğiniz ve istatistiklere ulaşabileceğiniz profil sayfanızdır.
Offers Nedir ? Türkçesi "Teklifler" demektir. İstenilen görevleri yaparak kazanç elde edebileceğiniz bir gelir türüdür. Örneğin cep telefonunuza şu uygulamayı kurup çalıştırınca 50 cent kazanacaksınız gibi.
Password Nedir ? Siteye giriş için kullanacağınız şifreniz. Doğrulama yapmak için "Confirm Password" bölümüne de aynı şifreyi yazmalısınız. En az 6 haneli bir şifre belirleyin bazı siteler rakam ve harf bulunan şifre oluşturmanızı isteyebilir.
Payment Proofs Nedir ? Ödeme kanıtı demektir. Aldığınız ödemeleri PTC sitesinin kendi forumunda ve üye olduğunuz farklı forumlarda göstererek sitenin ödeme yaptığını belgelemiş olursunuz.
Payout Nedir ? Payout, Withdraw, Cashout bu üç terimde PTC sitelerinde para çekmek anlamına geliyor. Yani bakiyenizde biriken paraları talep etmek için bu menüleri kullanıyoruz.
Paypal Nedir ? Paypal Nedir ?Kısaca özetlersek sanal banka hesabı diyebiliriz, güvenilir ve uluslararası bir sistemdir. Türkiye ve Türk Lirası desteği vardır, internet üzerinden elde ettiğiniz kazançları paypal hesabınıza yönlendirebilirsiniz. daha fazla bilgi için tıklayın..
Payza Nedir ? Tıpkı PayPal gibi online ödeme alma kanalıdır. Şimdilik Türkçe içeriği ve Türk Lirası'nı desteklemiyor. Dolar tabanlı bir banka hesabınız varsa banka hesabınıza para çekebiliyorsunuz, para çekerken komisyon kestiği ve TL desteği olmadığı için PayPal kadar yoğun kullanılmıyor.
Personel PIN Nedir ? Bazı siteler PIN oluşturmamızı isteyebilir. Bu sitelerde para çekme talebi oluştururken bu PIN kodunu girmemiz gerekiyor. 4 haneli ve unutmayacağınız bir kod belirleyebilirsiniz.
PTC Evolution Script Nedir ? PTC sitelerinin bir çoğu hazır script kullanır. Zaten fark etmişsinizdir menüleri, reklam tıklama aşamaları hemen hemen aynıdır. PTC Evolution adlı script en çok kullanılan scripttir. TheBux, NaidBux, NerdBux gibi bir çok site bu scripti kullanıyor
PTC Nedir ? Paid to Click yani tıklama başı belli bir miktar kazanç sağlayabileceğiniz sistem.
PTSU Nedir ? Açılımı "Paid to Sign Up" yani üye ol kazan adlı sistemdir. İstenen siteye üye olup işlemi gerçekleştirdiğinizi ispatladığınızda ödeme yapılır.
Purchase Balance Nedir ? PTC sitelerinde ref kiralamak, üyelik yükseltmek gibi işlemler için Purchase Balance denilen bölüme para aktarmamız gerekiyor. Bu işlemi "Add Funds" menüsünden yapıyoruz.
Referrer Nedir ? Üye olurken referrer adlı bir satır görürsünüz bu satırın karşısında bir nick yazar ya da boş görünür. Siteye üye olurken kimin referansı ile üye olduğunuz bilgisini veriyor size.
Register Nedir ? Siteye kayıt olmak için bu sayfayı kullanıyoruz.
Task veya Mini Jobs Nedir ? CrowdFlower şirketinin verdiği görevleri yaparak kazanç sağlayabileceğiniz sistem.
TOS Nedir ? Açılımı "Terms of Service" Türkçesi "Katılım Koşulları" demektir. Daha da özetle site kuralları diyebiliriz. Üye olurken kutucuğu işaretleyerek bu kuralları kabul etmiş sayılırız.
Traffic Exchange Nedir ? Tıklamalarınız kazanç getirmez. Amaç trafik alışverişi sağlamaktır. Diğer üyelerin eklediği linkleri tıklayarak ziyaret ederseniz sizin eklediğiniz linkleri de diğer üyeler ziyaret eder. Sitesine, bloğuna ücretsiz ziyaretçi çekmek isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir.
Upgrade Tablosu Nedir ? Standart üyeler ve üyeliğini yükseltmiş üyelerin hangi imkanlardan yararlanacaklarını gösteren tablo. Örneğin standart üye en fazla 250 ref kiralayabilirken Golden üye 2000 ref kiralayabilir gibi çeşitli bilgiler.
Username Nedir ? Kullanıcı adı yani sitedeki lakabınız demektir.
View Advertisements Nedir ? PTC sitelernde İzleyeceğimiz reklamların yayınlandığı sayfadır.
Withdraw Nedir ? Payout, Withdraw, Cashout bu üç terimde PTC sitelerinde para çekmek anlamına geliyor. Yani bakiyenizde biriken paraları talep etmek için bu menüleri kullanıyoruz.

20 yorum:

 1. selam guzel paylasımın ıcın tesekkur ederım cok faydalı bır paylasım bu terımlerın anlamını bılmeyen coktur sıtenı bloghocamda gordum kımse yorum yapmıyor yazmısın ahada sana yorum bak ordakı lınkınden senı buldum ve sıtenı zıyaret ettım
  guzel paylasımların var bende bu ıslerle ılgılenıyorum ama senın kadar bılgı sahıbı deyılım ben http://avsurveys.jimdo.com/turkce/ bu tur kazanma yontemlerını kullanıyorum bı ıncelersen sevınırım hakında bılgın varsa yorumlarını beklerım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Evet terimleri öğrenmeden bu işe başlayanlar genelde ilk gün pes ediyorlar. O yüzden alfabetik sıralanmış bir terimler sözlüğü hazırladım.

   Yorum ve desteğiniz için teşekkürler...

   Sil
 2. ha bu arada benım blogum http://www.yazdirmaca.nl/ kolay gelsın

  YanıtlaSil
 3. haklısınız bende bır cok sıteye basladım kazanclar cok dusuk dıye hemen bıraktım
  yaptıgımız ısde orda kalıyor cunkı bır kota mevzubahıs kota dolmadanda para alamıyorsun blogunu cok begendım cok faydalı bılgıler var bence bıraz daha tanıtım ıcın caba harcarsan ıyı olur bunca bılgıden faydalanacak cok ınsan var
  deneyımlerınden faydalanmak ısterız .

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum alanına reklam mesajı yazdığınız için yorumunuz silinmiştir.

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reklam içeren yorum yazdığınız için mesajınız kaldırılmıştır...

   Sil
 6. Hocam "Payza, PAYEER, EGO PAY ve Perfect Money" hangisine üye olmalıyız...Yani en güvenilir ve Türkiye'yle ilişkili olanı...Not: Paypal'a üyeliyim var...

  YanıtlaSil
 7. TL hesabına değil ama bildiğim kadarıyla dolar hesabınız varsa Payza'dan para çekebiliyorsunuz, fakat 15$ kadar işlem başı komisyon alıyor o yüzden yüklü meblağ çekmediğiniz sürece bir anlamı yok.

  Ego Pay Türkiye ile uyumlu değil diye biliyorum hiç çekim yapan görmedim. Perfect Money'ide pek araştırmadım.

  Payeer ve Bitcoin kanallarını araştırmanızı tavsiye ederim. PayPal olmayan yerlerde Bitcoin kullanmayı düşünüyorum bende.

  YanıtlaSil
 8. Hocam benim sadece finansbank-enpara hesabım var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam Enpara yeterli zaten. İçinde ücretsiz döviz hesabıda var onun. Dolar ve Euro hesabı açabiliyorsunuz tek tık ile.

   Neyse Bitcoin ise bir çok ülkede kabul gören İnternet Para birimi. Dediğim gibi ben PayPal olmayan yerlerde Bitcoin kullanmaya çalışacağım. Özelikle Paidverts tarzı siteler Bitcoin destekliyor. Araştırmanı tavsiye ederim.

   Bitcoin olayına detaylı eğilirsem bloğumuzda da yer vereceğim.

   Sil
  2. Hocam "Tamam enpara yeterli zaten içinde ücretsiz döviz hesabı da var" demiştiniz.... Bu payza açmak için yeterli mi?

   Sil
  3. Hocam orda mısınız acil yardım lazım.... " Payeer"dan hesap açtım ama sistemleri bana güvenilir gelmedi.... "Payza'dan açmam gerekiyor anlaşılan... Yukarıdaki sorduğum soruyu baz alarak; yardımcı olursanız sevinirim....

   Sil
  4. Payza, PayPal'dan sonra gelen 2. ödeme istemcisi. Payza'dan açmanız daha iyi olur tabi.

   Dediğim gibi hiç para çekmedim Enpara'ya, komisyonlarının yüksek olduğunu duydum.

   Ne gibi bir yardım istiyorsunuz ? Hesabı açmakta mı sorun yaşadınız.

   Sil
 9. Hocam ben bir ptc sitesinden ödeme isteyeceğim ve sadece yukarıda verdiğim 4 ödeme yöntemiyle çalışıyor...

  Galiba ben PAYEER'den hesap açacağım....

  YanıtlaSil
 10. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Çok güzel bilgi var sağolun

  YanıtlaSil

Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!